REKLAMA
REKLAMA

Ucz się skutecznie, czyli jak rozwiązywać zadania maturalne z matematyki

Ucz się skutecznie, czyli jak rozwiązywać zadania maturalne z matematyki

Można rozwiązywać dziesiątki zadań maturalnych z matematyki i niewiele z tego mieć.
Podamy Ci kilka wskazówek, jak korzystać z naszego portalu i rozwiązując zadania osiągać wyraźny postęp w umiejętnościach
.
Przeczytaj dokładnie treść zadania. Zastanów się czy ją dokładnie rozumiesz. Jeżeli nie pamiętasz wzorów matematycznych czy szczegółowych zależności, to nie jest jeszcze problem - przypomnij sobie. Przejrzyj książkę Matematyka dla maturzystów. . Tu znajdziesz wszystko co niezbędne, z wyjaśnieniami i przykładami. Podstawowe wzory matematyczne znajdziesz w publikacji ,,Wybrane wzory matematyczne" Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Również tu, w menu ,,Teoria", wyjaśniam podstawowe zagadnienia matematyczne.
Nie trać czasu na zgadywanie. Jeżeli w treści zadania pojawiają się pojęcia matematyczne zupełnie dla Ciebie nowe, to daruj sobie zgadywanie. Jeżeli nigdy nie słyszałeś co to jest ciąg liczbowy, to na pewno nie wymyślisz co to jest ciąg arytmetyczny czy geometryczny. Pewnie musisz nadrobić zaległości.
Złap byka za rogi. Jak już ustalisz, że zadanie dotyczy zagadnień które znasz, w mniejszym lub w większym stopniu, to zabierz się za rozwiązanie. Przeczytaj jeszcze raz treść, czasem jeszcze raz i jeszcze raz. Zrób sobie plan działania. Pomyśl co po kolei trzeba zrobić, w którym miejscu jest trudność. Nie rezygnuj za szybko. Próbuj na różne sposoby, no ale jak już nie będziesz mógł nic wymyślić, to Ci pomożemy, tylko walcz dalej.
Wskazówka. Przestudiuj ją dokładnie, jak trzeba, to przeczytaj kilka razy. Tam znajdziesz podpowiedź od czego zacząć. Przypomnimy Ci wzory, definicje i niezbędne twierdzenia. Powinieneś sobie poradzić.
Odpowiedź. Gdy już zadanie rozwiążesz, przeanalizuj jeszcze raz swoje dzieło i daj precyzyjną odpowiedź na pytanie, które padło w treści zadania. Czy Twoja odpowiedź zgadza się z naszą? Jeżeli nie, przejrzyj jeszcze raz swoje rozwiązanie, może znajdziesz błąd?
Porównaj rozwiązania. Z naszego związania korzystaj dopiero, gdy sam zadanie rozwiązałeś. Porównaj, może nasz sposób myślenia bardziej Ci się spodoba, może zrobiliśmy to prościej, a może pozostaniesz przy swoim toku rozumowania? Być może wykryjesz w swoim rozwiązaniu usterkę, której nie zauważyłeś wcześniej?
Czasem możesz przestudiować rozwiązanie zadania, gdy mimo wskazówki sam go rozwiązać nie potrafisz, ale pamiętaj, samo czytanie cudzych rozwiązań, jest najmniej efektywną metodą przygotowania do matury.
Powodzenia!
Tadeusz